Repertoár

Čtvrtek, 13. 08. 2009

TANČÍME A ZPÍVÁME:

1. A v tom Brodě

Zdroj 2010 Holúbek II. den matek

Pásmo je inspirováno nejznámějším symbolem dramatické historie Uherského Brodu – Černým Jankem. Kromě jeho oživené postavy pásmo tvoří uherskobrodské tance se zpěvy a nespoutaná dovádivost dětských her. Roli scénické dominanty hraje také dětsky malovaný obraz Uherského Brodu, který děti před očima diváků dokončují.

2. Mám já koňa vraného

Zdroj 2010 Holúbek Děti podhradí Malenovice

Taneční pásmo, ve kterém si děti hrají s maskou koně: tančí kolem ní, pokouší se na koni jezdit. Chlapci se předhánějí, kdo je nejlepším verbířem. Nejlepším je ovšem ten král, kterého vyvolí sám koník! Tanečník se stává králem verbuňku, děvčata ho nastrojí a doprovázejí ho spolu s ostatními dětmi při čestné jízdě na koni. (Délka trvání 8 min)

3. Parádnice

Zdroj 2010 Holúbek Děti podhradí Malenovice

Pásmo zachycuje typickou dívčí vlastnost: líbit se. Děvčata se strojí, tančí s mašlemi, klebetí jedna o druhé… Písně a taneční kroky jsou z Bystřice pod Lopeníkem a nedalekých Kopanic. (Délka trvání 10 min)

4. Písně ze Zálesí, Písně z Kopanic (dívčí zpěvy)

Zdroj 2010 Holúbek II. den matek

5. Verbuňk

Zdroj Den Země 2010

Název pochází z německého slova ‚Werbung‘ a znamená najímání do vojenské služby pomocí profesionálních vojenských tanečníků. Ti cifrovali na náměstích a kdo se k nim přidal, byl „zverbován“. Samotný tanec se skládá ze tří částí: předzpěvu, taneční části pomalé a rychlé. Přestože se tančí většinou kolektivně, tančí každý sám za sebe, improvizuje, řadí si po svém jednotlivé cifry typické pro danou oblast a přidává i něco nového, svého – výraz, temperament … Letos jsme se začali s verbuňkem seznamovat za pomoci tanečníka Olšavy Borise Pappa a toto jsou první naše pokusy. (Délka trvání cca 4 min)

6. Adventní obrázky

Zdroj Adventní obrázky (Bojkovice)

Pásmo zobrazující postavy adventních lidových tradic – Lucie, Ambrož, Barborky a samozřejmě svatý Mikuláš!

STARÁ PÁSMA:

1. Metlový

2. Helenka

3. Švec

4. Na lúce

5. Odzemek

6. K Ježíškovi do Betléma půjdeme

Komentáře nejsou povoleny.